Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu

 

Antalya Romania  Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

Açık Adres: Konyaaltı Cad. Mahmut Konak Apt. 74/1, 07050 Antalya
Tel: (0242) 243 22 90
Faks: (0242) 244 14 88

Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Neresidir?

 

Antalya ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Romanya vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Romanya Antalya Fahri Konsolosluğundan yapabilirler. 

Romania Antalya Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir? 

Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

 

2023 Antalya Romanya  Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır? 

Romanya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Romanya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 24 Ocak Romen Beyliklerinin Birleşimi
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 29 Haziran 2Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü
 • 28 Ağustos Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım Aziz Andrei Bayramı
 • 1 Aralık Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Romanya Antalya Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği; Romanya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Romanya vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkili olan Romanya diplomatik temsilcilikleridir. 

İzmir Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Romanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Romanya vatandaşları apostil ( belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Romanya Konsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilirler.

 

Romania Konsolosluğu Pasaport İşlemleri Nelerdir?

Türkiye’de ikamet eden Romanya vatandaşları, Romanya pasaportu ile ilgili işlemleri için Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na müracaat edebilirler. İzmir Romanya Konsolosluğu’na pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür:

Resmi Kimlik: Romanya hükümeti tarafından tanzim edilen nüfus cüzdan belgesi Romanya Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Uluslararası Doğum Kayıt Belgesi: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için başvuruda bulunan kişinin doğum bilgilerini içeren doğum belgesi sunulmalıdır.

Vatandaşlık Belgesi: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişinin Romanya vatandaşı olduğunu gösterir belge.

Fotoğraf: Başvuru sahibinin 4 adet biometrik vesikalık fotoğrafı Romanya pasaportu başvurusunda Romanya Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Evlilik Cüzdanı: Romanya Konsolosluğu’na pasaport başvurusunda bulunan kişi evli ise, evlilik cüzdanını ibraz etmelidir. 

Diploma: Romanya pasaportu için Romanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişinin Akademik veya Mühendislik unvanı var ise, bunu gösterir diploma ibraz etmelidir.

T.C. Oturma İzni: Romanya Konsolosluğu’na pasaport talebi ile başvuru yapan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti oturma izni ya da ikamet belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

Nüfus Kayıt Örneği: Romanya İzmir Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişi 5 yıldan daha uzun bir süredir Türkiye’de ikamet ediyorsa, pasaport başvurusunda Romence tercüme edilmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalıdır.

Pasaport İşlem Harcı: İzmir Romanya Konsolosluğuna pasaport için başvuru yapan kişilerin işlem harcı ödemesi gerekmektedir.

Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu

Romanya Vize Ret İşlemi Nedir?

Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Romanya Konsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği tarafından talep edilen Romanya vizesi şartlarını yerine getirmedikleri takdirde Romanya vize reddi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Romanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin seyahat amaçlarını kanıtlamaması, sahte ya da tahrip edilmiş evraklarla başvuru yapması veya herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması Romanya vize reddi gerekçeleri arasında yer almaktadır. devamı....

 

Romanya’nın Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Romanya’nın Türkiye’de Büyükelçiliği ve Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Romanya temsilcilikleri aşağıdaki gibidir:

 • Romanya Ankara Büyükelçiliği
 • Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu
 • Romanya Konya Fahri Konsolosluğu

 

 

Duyurular

Romanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Perşembe günleri 09.00 ila 13.00 saatlerinde arasında vize hizmeti vermektedir. ...
2021-01-12 15:39:21

Romanya Başkonsolosluk vize ve noter işlemleri mesai saatleri

Romanya Başkonsolosluğu vize başvuru ve noter işlemleri saatleri; 09.00 / 13.00 arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-01-12 15:37:33

Romanya vatandaşları için Başkonsolosluk acil telefon

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluk acil durum telefon: 0533 5420695 ...
2021-01-12 15:36:32

Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluğu telefon

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Romanya vatandaşları için telefon: (212) 358 3541 ...
2021-01-12 15:35:00
Tüm Duyurular
Antalya Fahri Konsolosluğu