Romanya Vizesi Başvuru

Romanya Vizesi Başvuru

Romanya vize başvuruları, online bir E-vize sistemi üzerinden yapılır. Başvuru dosyaları sisteme girilip, Romanya vizesi başvuru formu doldurulduktan sonra, E-vize sistemi, başvuru sahibine bir konsolosluk randevusu tanımlar. Sistem üzerinden alınan randevu tarihinde konsolosluğa gidilerek, sunulması gereken belgeler sunulur ve başvuru sahibi bir mülakata girer. Konsolosluk, başvuru sahibinin geçirdiği prosedürleri olumlu değerlendirirse, Romanya vize başvurusu onaylanır. Romanya’ya gitmek için, her türlü koşulda vize sahibi olması gereken pasaport tipi Bordo (umuma mahsus) pasaporttur. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport sahipleri, 90 günü aşmayan (6 ay içinde) kısa süreli Romanya ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Şayet pasaport sahibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birinin, Schengen bölgesi ülkelerinden birinin ya da İsviçre ya da Liechtenstein oturum iznine ya da çok girişli vizesine sahipse, vize almaya gerek duymadan Romanya’ya giriş yapabilir. Romanya Vize kategorileri aşağıdaki gibidir.

A tipi vize: Farklı bir ülkeye seyahat edecek kişilerin Romanya havaalanı üzerinden gideceği ülkenin uçağına binmesine kadar sürecek kalışlarda verilir. 

B Tipi vize: Romanya’yı transit geçmeyi planlayan kişilerin ülkeye en fazla 5 gün için giriş yapmasını sağlayan vizedir. 

C Tipi vize: Romanya’da 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak periyodlar dahilinde kesintisiz olarak konaklama hakkı verir. Dolayısıyla tek girişlidir.

D tipi vize: Başvuru sahibine oturum izni sağlayan bir vize türüdür.

Romanya Vizesi Başvuru Belgeleri

Romanya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken belgeler her vize kategorisi için ayrı olmakla birlikte, başvuru sahibinin meslek durumuna, öğrenci olmasına veya çalışmıyor olmasına göre de farklıdır. Bazı durumlarda başvuranın standart belgelere ek farklı belgeler sunması gerekebilir. Kişisel durum fark etmeden her başvuranın hazırlaması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Seyahat bitimi sonrasında 6 ay geçerliliğe sahip pasaport
 • Güncel tarihli biyometrik fotoğraf
 • T.C. Kimlik Kartı/ Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Romanya seyahati boyunca yeterli olacak maddi kaynağı gösteren banka hesap dökümü
 • Akraba, aile, arkadaş ziyareti vizesi için  Romanya' da ikamet eden kişinin göndermiş olduğu, noter tasdikli davetiye
 • Turistik vize başvuruları için kalınacak otelden onaylı rezervasyon belgesi
 • Romanya ibaresinin bulunduğu Zorunlu Seyahat Sigortası

Romanya Vizesi Başvuru

Romanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Romanya vizesi başvurusu için konsolosluk tarafından istenen ücret, seyahat amacına ve talep edilen vize uzunluğuna göre değişmektedir. 2023 itibariyle güncellenen fiyat, seyahat amacı, mesleki durum ve talep edilen vize giriş çıkış sayısına bağlı olarak farklılık gösterdiğinden en doğru ücret için Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş vize danışmanlık ofisleriyle iletişime geçilebilir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi için gerekli belgelerin hazırlanması ve konsolosluğa beyan edilmesiyle, başvuru değerlendirme ve onay süreci başlar. Başvuru onay süreci yaklaşık olarak 4 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Öngörülen bu zaman, bazı etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Konsolosluğa sunulan belgelerde yanlışlık olması, beyan edilen belgeler ile Romanya vizesi başvuru formundaki bilgilerin birbirini tutmaması, konsolosluk resmi tatil günlerine denk gelen başvurular, Romanya konsolosluğunun başvurusu sahibinden ek olarak yeni belgeler istemesi gibi sebepler, başvuru değerlendirme sürecini uzatır.

Romanya Vizesi Başvuru Bölgeleri

Romanya vize başvuruları, bölgelere göre farklı konsolosluklardan yapılır. Romanya Konsolosluğu başvuru sahiplerini mülakata tabii tutabildiğinden, başvurunun bulunulan şehrin bağlı olduğu konsolosluğa yapılması önemlidir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Bölgeleri: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük ve Bartın.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Bölgeleri: Adana, Antalya, Bursa, Çankırı, Çorum, Erzurum, Erzincan, Edirne, Gümüşhane, Giresun, Hatay, Hakkari, Kastamonu, Kars, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir, Ordu, Rize, Sivas, Samsun, Sinop, Şırnak, Tokat, Van, Zonguldak.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvuru Bölgeleri:  İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, Denizli Burdur, Isparta, Afyon, Mersin.

Romanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Romanya vizesine başvuru yaparken kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.
 2. Romanya vizesi başvuru formu şahsi olarak doldurulmalı ve daha sonrasında çıktısı alınıp başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 3. Başvuru sahibi şahsi aracıyla seyahat planlıyorsa elektronik otoyol geçiş kartını almalı ve sınır geçilmeden önce araç üzerine takmalıdır.
 4. Romanya uzun süreli oturum vizeleri başvuru sahibine belli koşullarla verilir. Bunlardan biri Romanya İçişleri Bakanlığı - Romanya Göçmen Bürosu’ndan ön onay alınması şartıdır.
 5. Romanya Konsolosluğuna sunulacak tüm başvuru evrakları güncel tarihli olmalıdır. Aksi bir durum başvuru sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir.

Duyurular

Romanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Perşembe günleri 09.00 ila 13.00 saatlerinde arasında vize hizmeti vermektedir. ...
2021-01-12 15:39:21

Romanya Başkonsolosluk vize ve noter işlemleri mesai saatleri

Romanya Başkonsolosluğu vize başvuru ve noter işlemleri saatleri; 09.00 / 13.00 arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-01-12 15:37:33

Romanya vatandaşları için Başkonsolosluk acil telefon

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluk acil durum telefon: 0533 5420695 ...
2021-01-12 15:36:32

Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluğu telefon

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Romanya vatandaşları için telefon: (212) 358 3541 ...
2021-01-12 15:35:00
Tüm Duyurular
Romanya Vizesi Başvuru