Romanya Sportif Faaliyet vizesi

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi

Romanya sportif faaliyet vizesi, spor müsabakalarına katılmak ya da benzeri amaçlarla Romanya’ya seyahat etmek isteyen bireylerin Romanya ziyaretlerinde alması gereken bir vize türüdür. Romanya’ya sportif faaliyet amacıyla gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye girmek için bu vizeye sahip olmak zorundadır.

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi Başvurusu

Diğer Romanya vize tiplerinde olduğu gibi, bu vize türünde de Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri için 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerde vize muafiyeti bulunmaktadır. Umuma Mahsus pasaport sahipleri içinse her türlü durumda vize almak mecburidir. E-vize sistemine giriş yaparak vize başvurusu için randevu almış kişiler, sistemin otomatik olarak tahsis ettiği randevu günü ve saatinde konsolosluğa giderek belgeleri teslim ettikten sonra vize değerlendirme süreci başlamış olur.

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport
Pasaport, 10 yıldan eski olmamalı ve talep edilen vize bitiş süresinden sonra 6 ay daha geçerliliğini devam ettirmelidir. Ayrıca 2 boş sayfası bulunması gerekir. Pasaportun yırtık, yıpranmış ve okunaksız olması, değerlendirme sürecinde negatif etki gösterebilir.

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi Başvuru Formu

Başvuru formunda, başvuru sahibinin ikamet, kimlik, mesleki bilgileri gibi bilgileri eksiksiz olarak yazılmalıdır. Başvuru formu şahsen doldurulmalı ve çıktısı alınarak imzalanmalıdır. 18 yaşından küçük bireylerin başvuru formu anne - baba tarafından doldurulabilir ve imzalanabilir.

Biyometrik Fotoğraf

Fotoğraf ebatları biyometrik kriterlere uygun yani 35x45mm olmalı, beyaz arka plan üzerinde çekilmelidir. Fotoğraf 6 aydan eski olmamalı ve güncel durumu yansıtmalıdır.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30.000Euro değerinde olmalıdır. Seyahat gidiş- dönüş tarihlerini kapsamalıdır.

Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Ulaşım ve konaklanacak yer bilgisi, gidiş - dönüş tarihini desteklemek amacıyla belgelendirilmeli ve sunulmalıdır.

Resmi Davetiye

Başvuru sahibini davet eden kumu veya kuruluştan, seyahat amacını ve gidiş dönüş tarihlerini destekleyici nitelikte, imzalı davetiye, başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.

Resmi Heyet Listesi

Bağlı bulunulan federasyon veya spor kulübünden alınmış belge, görev kimlik kartı ve spor federasyonunun resmi sertifikası.

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi Kaç Günde Alınır?

Talep edilen vize süresine göre, vize değerlendirme süreci de değişmektedir. Genelde Romanya Sportif Faaliyet Vizesi başvuruları 4 ile 15 iş günü arasında sonuçlanır. Konsolosluk başvuru sahibinden mülakat ya da ek evrak isteyebilir. Bu durumda süreç uzar. Resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen Romanya konsoloslukları, bu tarihlere denk gelecek şekilde yapılan başvuruları biraz daha geç açıklayabilmektedir.

Romanya Sportif Faaliyet Vizesi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  1. Romanya sportif faaliyet vizesi başvuruları, 4 - 15 gün içinde sonuçlanır. Belirtilen bu süre kesin olmamakla birlikte, evrak eksikliği, ek belge talebi, resmi tatil günleri sebeplerine bağlı olarak daha uzun sürebilir.
  2. Romanya Sportif faaliyet vizesi başvuruları, seyahat tarihlerinde sıkıntı yaşanmaması amacıyla en fazla 9, en geç 45 gün önceden yapılmalıdır.
  3. Romanya Sportif faaliyet Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda, konsolosluk başvuru sahibini red sebepleri hakkında bilgilendirmek yükümlülüğünde değildir. Başvuru sahibi dosyasındaki eksik ve yanlışlıkları gidererek tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir. Başvuru reddine itiraz hakkı da bulunan başvuru sahibi, konsolosluğa başvuru onaylanmaması hakkında itirazda bulunabilir.
  4. Romanya’ya yapılacak sportif faaliyet amaçlı seyahatler için alınması gereken Romanya Sportif faaliyet vizesi başvurularının değerlendirme yetkisi yalnızca Romanya konsolosluklarına aittir.
  5. Romanya Konsolosluğu, başvuru sahiplerinin vize başvuru işlemlerini kolaylaştırmak ve vakti olmayan başvuru sahiplerinin de kolayca sportif faaliyet vizesi başvurusu yapabilmesi için bazı vize danışmanlık ofislerini vize başvuru işlemlerini yürütebilmesi için yetkilendirmiştir. Vakti olmayan ya da belgeleri hazırlamakta sıkıntı yaşayacak vatandaşlar bu yetkili kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla Romanya Sportif faaliyet Vizesi işlemlerini yürütebilirler.
  6. Romanya Sportif Faaliyet Vizesi başvuru belgelerinin tümünün tarihi güncel olmalıdır.
  7. Romanya Sınır Yetkilileri, ülkeye giriş esnasında gerekli evrakları vize sahibinin yanında görmezse, vize bulunmasına rağmen ülkeye giriş yapmaya müsaade etmeyebilir.
  8. Romanya Sportif faaliyet vizesi başvuru evrakları bir tercüman yardımıyla Rumence ve İngilizceye çevrilip, ardından çevrilmiş haliyle konsolosluğa sunulmalıdır.

Romanya sportif faaliyet vizesi

Duyurular

Romanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Perşembe günleri 09.00 ila 13.00 saatlerinde arasında vize hizmeti vermektedir. ...
2021-01-12 15:39:21

Romanya Başkonsolosluk vize ve noter işlemleri mesai saatleri

Romanya Başkonsolosluğu vize başvuru ve noter işlemleri saatleri; 09.00 / 13.00 arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-01-12 15:37:33

Romanya vatandaşları için Başkonsolosluk acil telefon

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluk acil durum telefon: 0533 5420695 ...
2021-01-12 15:36:32

Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluğu telefon

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Romanya vatandaşları için telefon: (212) 358 3541 ...
2021-01-12 15:35:00
Tüm Duyurular
Romanya Sportif Faaliyet vizesi