Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

 

Romanya seyahat sağlık sigortası Romanya’ya seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için vize işlemlerinde uygulanan gereklilikler arasında yer almaktadır.

Romanya,  Schengen bölgesi şartlarını uygulayan ülkelerdendir. Romanya Konsolosluğu nezdinde alınan vize ve zorunlu seyahat sigortası Schengen şartlarını taşıyan niteliklerde hazırlanacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi Romanya vize işlemlerinde talep edilen evraklardan biridir. Bu poliçe uygulamada olan şartları taşımalı, mevcut şartları karşılar nitelikte olmalıdır. Schengen seyahat sigortası kurallarını taşımayan, istenen özellikleri karşılamayan poliçeler nedeniyle Romanya vize başvurusu geçersiz sayılabilmektedir.

Yurt dışı seyahat sigortası, ziyaret edilecek ülkenin kararlarıyla oluşan prensiplere göre değişiklik gösterebilir. Avrupa Birliği şartlarını uygulayan ülkeler için belli bir düzenleme hazırlanmış ve bu poliçenin de tüm maddelere uygun olması beklenmektedir. ABD, Kanada ve Çin gibi vize işlemlerinde farklı kurallar uygulayan diğer ülkeler için şartlar değişecektir.

Schengen kapsamlı yurt dışı sigorta poliçesi hazırlanırken dikkat edilecek kuralların ilki teminat miktarıdır. Avrupa Birliği ülkeleri bu rakamın bölgenin tamamında minimum 30.000 Euro olması yönünde karar almıştır.

Yalnızca Romanya değil diğer AB’ye üye ülkelere yapılan vize başvurularında da yapılan sigorta poliçesinin en az 30.000 Euro teminat sınırında olması gerekir. Ayrıca seyahat süresinin tümünü kapsayan bir poliçenin hazırlanması önemli bir detaydır.

Romanya seyahat sağlık sigortası ile ilgili tüm ayrıntıları edinebileceğiniz yazımızda poliçenin zorunlulukları ve isteğinize bağlı değiştirilebilen ek avantajlar konusunda bilgi alabileceksiniz.

Romanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da zorunlu sigorta kapsamındaki şartlarla aynı standartta hazırlanmaktadır.

Romanya vatandaşlarının Türkiye topraklarına yapacakları ziyaretlerde yolculuklarını güvence altına almak amacıyla tanımlanmıştır. Hastalık, kaza, yaralanma, ölüm  gibi durumlar dahilinde poliçe sahibinin tedavi, konaklama, ilaç veya cenazesinin ülkesine gönderimi gibi teminatlarla kendini güvence altına alabilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Seyahat Sigortası sahibinin yaşayabileceği olumsuz durumlara karşı güvencesinin olduğunu bilmesi seyahatinin endişesiz geçmesini sağlayacaktır. Seyahat sigortası maddi ve manevi olarak yolcuyu koruma altına alacaktır.

Zorunlu seyahat sigortası kapsamının dışında kalan ek paketler de yolcunun tercihi  halinde poliçeye eklenebilmektedir.  Bu ek özellikler; pasaport/bagaj kaybı, seyahat iptali, bagajın zarar görmesi durumunda yolcuyu koruyan teminatlardan oluşmaktadır. Yazımızda belirttiğimiz ve çeşitlendirilebilir teminatlar kişinin tercihine göre poliçeye eklenmektedir.

Son dönemde yaşanan pandemi süreci sebebiyle yurt dışı seyahat sigortalarında da bazı yenilemeler yapılmıştır. Bu yeniliklerle Türkiye’ye gelen diğer ülke vatandaşlarının karşılaşabileceği Covid-19 virüsü sebebiyle hastalık riski için gerekli tedavi masraflarının karşılanmasına yönelik düzenlenmiştir. Covid-19 teminatlı sigorta ile Türlkiye’ye seyahat eden turistlerin sağlığı, tedavisi ve tüm seyahati güvence altına alınmıştır.

Romanya vatandaşlarına Türkiye yolculukları için seyahat sigortası yapılırken poliçe sahibinin kimlik bilgileri, seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri eksiksiz sisteme girilmelidir. Sigorta poliçesi Türkiye yolculuğundan  bir gün önce başlamalı ve seyahatin bitişinden bir gün sonra  sona ermelidir.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Uluslararası seyahat ve sigorta şartlarını karşılayan poliçe için talep edilen şartların yerine getirilmesi önem taşımaktadır. Seyahat süresinin net olarak belirtilmesi bu şartlardan biridir.

Seyahat sigortalarında deneyimli bir uzman tarafından Romanya ziyaretinizi kapsayan seyahat poliçenizi oluşturmanız doğru bir karar olacaktır. Romanya adına düzenlenmiş poliçenizde şartları karşılamayan her hangi bir detay Romanya Konsolosluğuna yapacağınız vize başvurusunu doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle tüm düzenlemelere hakim bir uzmanla sigortanızı yapmanız önem arz edecektir.

Yurt dışı seyahat sigortası seyahat programınıza göre bir gün veya bir sene olarak yapılabilmektedir. Romanya ve diğer Avrupa Birliği üyeleri ülkeler için minimum teminat 30.000 Euro olarak sınırlandırılmıştır. Seyahatinizin uzaması halinde vize danışmanınızla görüşerek poliçenizin süre uzatımını sağlayabilirsiniz.

Schengen seyahat sigortası Romanya vize başvurularında sizden zorunlu evraklardan biri olarak talep edilmektedir. Vize başvurunuzun sonucu bu evrakın net olması ile de ilişkilendirilecektir. Bu durum Romanya Konsolosluğu nezdinde de aynıdır. Sigorta poliçenizin de diğer evraklar gibi dikkatle hazırlanmalıdır. Poliçenizde yapacağınız olası bir hata olumsuz sonuç almanıza, ve sigorta sürelerinin de değişmesine neden olacaktır.

Seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuru sahibi adına düzenlenmeli, poliçe el yazısı ile doldurulmamalıdır. Aynı zamanda vize başvurusunda bulunacak kişinin tüm bilgileri açıkça yazılmalıdır.   Düzenlenen online seyahat sigortası kişinin verdiği bilgi ve beyanlarla doldurularak varsa ek tanımlamalar da yapılarak ödemesi tamamlanır ve vize dosyanıza eklenir.  Söz konusu acente tarafından imzalanmış ve kaşeli evrak başvuru sahibine teslim edilir. Sorumluluk poliçe sahibine aittir. Bu nedenle kontrol etmeden poliçenizi  teslim almayınız.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Romanya seyahat sağlık sigortası süresi Romanya vize sürenizi yani tüm seyahatinizi kapsayacaktır. Planladığınız seyahat programı dahilinde Romanya’dan başka Schengen ülkelerini de ziyaret edecekseniz o süreyi de bilgiyi de  poliçenize dahil etmeli konuya ilişkin bu ayrıntıyı vize danışmanınız ve acentenizle paylaşmalısınız.

Romanya adına düzenlenmiş poliçeniz yolculuğunuzdan bir gün önce başlamalı ve seyahatinizin bitiminden bir gün sonra sona ermelidir.

Romanya vize başvurunuzda değerlendirmeye alınacak poliçe tüm şartları adınıza, seyahat sürenize ve uluslararası şartlarına uyumu yönünde incelenecektir. Vize işleminizde beyan ettiğiniz tarihin tamamını kapsayacak poliçe, eğer daha sonra yeniden Romanya’ya ziyarette bulunacaksanız uzun süreli de düzenlenebilir. Burada önem arz eden, seyahatiniz boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortasının olmasıdır.

Romanya’ya her seyahatinize ayrı ayrı sigorta poliçesi hazırlatmak yerine, süreleri ayarlanmış tek bir poliçe ile ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer dünya ülkelerinin kendilerine özel teminat ve şartları söz konusu olabilir. Bu sebeple ziyaret edeceğiniz ülkeye göre poliçe düzenlenmelidir.

Romanya Seyahat Sigortası

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası ve diğer seyahat sigortaları yetkilendirilmiş ve resmi olarak faaliyet gösteren acenteler tarafından yapılmalıdır.

Romanya vize işlemlerini başlatarak başvuru dosyasını sunacak kişilerin Konsolosluğun bu konuda belirlediği prensipler çerçevesinde poliçelerini hazırlamaları gerekir. Acenteye veya vize danışmanınızla paylaşacağınız bilgiler bu sebeple önemlidir. Evraklarınızın Konsolosluk sistemine girişinden sonra yenileme şansınız olamayacağından uzman kişilerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Beyanlarınızda yapacağınız en ufak bir hata başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine neden olacaktır.

2021 Şubat ayından beri yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle tüm ülkeler kendi yönetim kararlarına göre taleplerde bulunmaktadır. Güncel düzenlemeler Romanya Konsolosluk taleplerine anlık yansıdığı için son durum hakkında bilgi sahibi olmadan başvurunuzu tamamlamamalısınız. Böylece vize başvurunuzda yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olursunuz.

Romanya Avrupa Birliği  şartlarını uygulasa da virüs salgını gibi olağan dışı konularda kendi talep listesine uyumun sağlanmasını isteyecektir. Uluslararası seyahat konusuna hakim, güncel düzenlemeleri dosyanıza anında yansıtacak bir uzman sizi olası olumsuzluklardan koruyacaktır.

Romanya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası da son değişikliklerine göre düzenlenmelidir. Romanya vatandaşlarının vizeden muaf tutuldukları seyahatler ve yapacakları diğer seyahatlerde son düzenlemelerle seyahat sigortası zorunluluğu getirilmiştir.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası poliçe özelliklerini danışmanlarınız aracılığıyla net olarak öğrenebilirsiniz. Acentenizin talep edilen şartları karşıladığından emin olmanız açısından da danışmanınızın tavsiyesi önemlidir.

Romanya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hem Romanya vatandaşlarına hem de Türk vatandaşlarına şahsi olarak düzenlenen Romanya seyahat sigortası; seyahat esnasında yaşanması muhtemel oluşabilecek acil durumlarla ortaya çıkan beklentilerin karşılanmasına yönelik teminatları içermektedir. Kısaca poliçe sahibini yabancı bir ülkede teminat çerçevesinde öncelikle tıbbi açıdan koruma altına alacaktır. Bürokrasinin hızlı işleyişi evrağınızla daha mümkün olacaktır.

Seyahat sağlık sigortası, öncelikle Konsolosluk taleplerinden biri olmasından dolayı Romanya vize alımınızda önemlidir. Adınıza ve seyahat sürenize göre son düzenlenen şartları karşılayan bir poliçeniz olmaması durumunda seyahatinizi yapmanız için zorunlu olan vizeyi alamazsınız.

Romanya konsolosluğuna ibraz edeceğiniz bu poliçe ile seyahatiniz boyunca başınıza gelebilecek olumsuz durumlarda tıbbi tedavi, ulaşım ve diğer olası harcamalarınız zorunlu olarak belirlenen teminat ile korunmuş olacaktır.

Romanya Online Seyahat Sağlık Sigortası ana teminat konuları şu şekilde belirlenmiştir.

 • Yurt dışı ziyaretinizde yaşanabilecek kazalar sonucu ölüm,
 • Seyahat süresince yaşanabilecek sakatlıkları,
 • Seyahati kapsayan süre içinde yaşanan hastalıkları,
 • Seyahatinizde karşınıza çıkabilecek yaralanmaların teminatı
 • Yaralanma, hastalık anında sağlık merkezlerine ulaşımın gerçekleştirilmesi,
 • Tedavide kullanılacak ilaç giderlerinin karşılanması,
 • Seyahat süresinde gerçekleşen yaralanma veya hastalık nedeniyle otel/konaklama  giderlerinin ödenmesi,
 • Söz konusu ülkede konaklamanın uzaması durumunda Romanya’dan ya da Türkiye’den gelecek refakatçinin giderlerin karşılanması,
 • Ülkeye dönüş masraflarının yerine getirilmesi,
 • Seyahat sırasında aile üyelerinden birinin vefat etmesi sebebiyle dönüş seyahat masraflarının karşılanması,
 • Seyahat sırasında poliçe sahibi kişinin vefat etmesi durumunda cenaze giderleri ve cenazeye eşlik edecek kişinin masraflarının karşılanması.

Tüm bu başlıkların dışında bagaj zararı/kaybı, seyahat iptali, pasaport kaybı ve benzeri konularda da kendinizi korumaya alabilirsiniz. Tüm teminatlar hakkında bilgiyi uzmanınızdan ya da yetkili acentenizden alabilirsiniz.

Romanya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Romanya seyahat sağlık sigortası gerçekleştireceğiniz Romanya seyahatiniz öncesi yapılmalıdır. El yazısı ile eski sistemle doldurulan poliçeler Konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir.

Romanya Konsolosluğu tarafından güncel talep edilen poliçeler hakkında bilgiyi danışmanınıza seyahat planınızı paylaşarak edinebilirsiniz. Euroasia Global Visa Services vize başvurusu esnasında istenebilecek güncel evraklar konusunda profesyonel bir firmadır. Bu firma uzmanları tarafından geçerli seyahat sağlık sigortası oluşturulacak ve Romanya Konsolosluk siteminin taleplerini karşılar nitelikte adınıza sisteme girişi yapılacaktır.

Seyahat sağlık sigortasının Romanya için minimum 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Seyahatinizin ilk ve son gününü kapsayacak bu poliçenin tarih aralığının sisteme girilmesi gerekir.

Sigorta poliçelerinin bazıları yaş sınırı gözetebilir. Bu hususta mutlaka dikkatle davranılmalıdır.

Seyahatinizin tamamını kapsayan Romanya seyahat sağlık sigortası sizden talep edilen seyahat planınız ve rezervasyonlardaki tarihler uyumlu nitelikte olmalıdır. Evrakların güncelliği kadar teyit edilebilir şekilde teslimi de önemlidir. Tüm vize işlemlerinizin yasalara, kurallara ve vize alım usullerine hakim bir danışmanla yapılması sizi koruyacaktır.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları vizenize yani Romanya seyahat sürenize ve vize kategorinize göre değişiklik gösterebilir. Genel bazda en uygun seyahat sigortası poliçeleri talep edilen şartların standardına göredir.

Gideceğiniz ülke, konaklayacağınız süre ve ek tanımlamalar fiyatların değişimine neden olacaktır. Romanya Seyahat Sağlık Sigortası 0 -75 yaş aralığında uygulanmakta ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalı, seyahatinizin süresine göre hesaplanmış olarak düzenlenmelidir.

Yurt dışı seyahat sigortası  poliçelerinde ödeyeceğiniz prim miktarı karşınıza çıkabilecek olumsuzluklarla değerlendirildiğinde çok cüzi rakamlarla ifade edilmektedir.  Bazı ülkelerin standart sağlık hizmetlerinin çok tatmin edici olmamasından dolayı danışmanlarınızın önereceği teklif listelerini değerlendirmenizde yarar vardır.

Poliçenize tanımlatacağınız ek bazı teminatlar sadece yolculuğunuzu ya da sizi değil diğer riskli unsurları da güvence altına alacaktır. Örneğin; seyahatin iptali, bagajınızın ya da pasaportunuzun kaybı ek teminatlarla güvence altına alınabilir. Böylelikle yabancı bir ülkede her türlü olumsuzlukta kendinizi daha çok güvende hissedersiniz.

Özellikle, eğitim bazlı Romanya seyahati gerçekleştirecek öğrenciler için poliçe özellikleri ve ek tanımlamalar çok önemlidir. Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası yabancı bir ülkede düzenli bir hayat içinde yaşaması gereken kişiler için ciddi bir öneme sahiptir.  Danışmanınız ya da acenteniz  ile süre bazında değerlendirme yapılmalı ve gidilecek ülkenin genel özelliklerini karşılar nitelikte bir poliçe düzenlenmelidir.

Seyahat sağlık sigortaları kapsamında kişisel değerler girilmeden net bir rakam vermek mümkün değildir. Kişinin neden Romanya’da bulunması gerektiğinden, seyahat süresine ve ek özelliklere kadar birçok değişken seyahat sigortası rakamlarını etkilemektedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatlarına ait güncelleme tarafınıza danışmanlarınızla paylaşacağınız seyahat planı, süresi ve kişisel seçimlerinizle belirlenecektir.

Duyurular

Romanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Perşembe günleri 09.00 ila 13.00 saatlerinde arasında vize hizmeti vermektedir. ...
2021-01-12 15:39:21

Romanya Başkonsolosluk vize ve noter işlemleri mesai saatleri

Romanya Başkonsolosluğu vize başvuru ve noter işlemleri saatleri; 09.00 / 13.00 arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-01-12 15:37:33

Romanya vatandaşları için Başkonsolosluk acil telefon

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluk acil durum telefon: 0533 5420695 ...
2021-01-12 15:36:32

Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluğu telefon

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Romanya vatandaşları için telefon: (212) 358 3541 ...
2021-01-12 15:35:00
Tüm Duyurular
Seyahat Sağlık Sigortası