Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

Yeni Yalova Yolu, 13. km, No: 349, Bursa

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Bursa ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Romanya vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirler.


Bursa Romanya  Fahri Konsolosluğunun Görevleri Nelerdir?

Bursa Antalya Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

  

Rumen Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Adresi Nedir?   

Tel: (0224) 211 40 25
Faks: (0224) 211 40 30
 

2021 Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Romanya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Romanya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

Romanya Ülke Tatilleri

Yeni Yıl1 Ocak
İşçi Bayramı1 Mayıs
Romanya Ulusal Günü1 Aralık
Noel25-26 Aralık


 

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

İstanbul Romanya Konsolosluğu Pasaport İşlemleri Nelerdir?

Türkiye’de ikamet eden Romanya vatandaşları, Romanya pasaportu ile ilgili işlemleri için Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat edebilirler. İstanbul Romanya Konsolosluğu’na pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür:

Resmi kimlik: Romanya hükümeti tarafından tanzim edilen nüfus cüzdan belgesi Romanya Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Uluslararası doğum kayıt belgesi: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için başvuruda bulunan kişinin doğum bilgilerini içeren doğum belgesi sunulmalıdır.

Vatandaşlık belgesi: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişinin Romanya vatandaşı olduğunu gösterir belge.

Fotoğraf: Başvuru sahibinin 4 adet biometrik vesikalık fotoğrafı Romanya pasaportu başvurusunda Romanya Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Evlilik Cüzdanı: Romanya Konsolosluğu’na pasaport başvurusunda bulunan kişi evli ise, evlilik cüzdanını ibraz etmelidir. 

Diploma: Romanya pasaportu için Romanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunan kişinin Akademik veya Mühendislik unvanı var ise, bunu gösterir diploma ibraz etmelidir.

Türkiye Oturma izni: Romanya Konsolosluğu’na pasaport talebi ile başvuru yapan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti oturma izni ya da ikamet belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

Nüfus kayıt örneği: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için müracaat eden kişi 5 yıldan daha uzun bir süredir Türkiye’de ikamet ediyorsa, pasaport başvurusunda Romence tercüme edilmiş vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalıdır.

Pasaport işlem harcı: Romanya Konsolosluğu’na pasaport için başvuru yapan kişilerin işlem harcı ödemesi gerekmektedir.

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

Romania Konsolosluğu Evlilik İşlemleri Nelerdir?

Türkiye’de yaşayan Romanya vatandaşlarının evlilik yapabilmesi için Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na evlilik işlemleri için başvuru yapması gerekmektedir.

Romanya vatandaşları Türkiye’de evlenebilmek için aşağıda yer alan belgelerle birlikte Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

 • Evlenme ehliyet belgesi: Romanya'daki yetkili Evlendirme Memurluğundan alınacaktır.
 • Doğum Belgesi
 • Vatandaşlık belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Boşanma kararı: Daha önce evlilik yapmış ve evliliğini sonlandırmış Romanya vatandaşlarından talep edilir.
 • Pasaport

Romanya vatandaşı ile evlenmek isteyen Türkiye vatandaşlarının Evlilik Ehliyet Belgesi almak için aşağıda yer alan belgeleri temin ederek Romanya'ya postaması gerekmektedir. 

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği (bekarlık belgesi)
 • İkametgah senedi
 • Boşanma kararı: Daha önce evlilik yapmış ve evliliğini sonlandırmış Türkiye vatandaşlarından talep edilir.
 • Pasaport fotokopisi

Romanya vatandaşı ile evlenmek üzere Romanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunacak Türkiye vatandaşlarının Türkçe olan evraklarını Romanya'ya göndermeden önce noterde Romenceye tercüme ettirmesi ve valilikte onaylatılması (Apostille) gerekmektedir.

- Türkiye’de evlenmek isteyen Romen vatandaşları kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat etmelidir.

- Başvuru sahibine, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu tarafından, 2 iş günü içerisinde Türkçe ve Romence olarak hazırlanmış belge verilecektir.

- Romanya vatandaşı kişi, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan aldığı belgeyi kaymakamlıkta onaylattıktan sonra evlilik işlemlerini yapabilecektir.

 Evlilik işlemi gerçekleştikten sonra evlilik cüzdanının fotokopisi mutlaka Romanya Başkonsolosluğu İstanbul'a ibraz edilmelidir.

 

Romanya’nın Türkiye Temsilcilikleri Nerededir?

Romanya’nın Türkiye’de Büyükelçiliği ve Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Romanya temsilcilikleri aşağıdaki gibidir:

 • Romanya Ankara Büyükelçiliği
 • Romanya İzmir Başkonsolosluğu
 • Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu
 • Romanya Konya Fahri Konsolosluğu

 

Duyurular

Romanya Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Perşembe günleri 09.00 ila 13.00 saatlerinde arasında vize hizmeti vermektedir. ...
2021-01-12 15:39:21

Romanya Başkonsolosluk vize ve noter işlemleri mesai saatleri

Romanya Başkonsolosluğu vize başvuru ve noter işlemleri saatleri; 09.00 / 13.00 arasında gerçekleşmektedir. ...
2021-01-12 15:37:33

Romanya vatandaşları için Başkonsolosluk acil telefon

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluk acil durum telefon: 0533 5420695 ...
2021-01-12 15:36:32

Romanya vatandaşları için Romanya Başkonsolosluğu telefon

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Romanya vatandaşları için telefon: (212) 358 3541 ...
2021-01-12 15:35:00
Tüm Duyurular
Bursa Fahri Konsolosluğu